1. Rodzaj prowadzonej działalności:
Do punktów sprzedaży mobilnej wybieramy kasy przenośne. Do sklepów i gastronomii stacjonarnej wybieramy kasy stacjonarne, które ułatwiają szybką obsługę klienta i mają niższe koszty eksploatacji.
2. Natężenie ruchu:
Średnia liczba klientów w ciągu dnia- stanowisko sprzedaży powinno zapobiec tworzeniu się kolejek w godzinach szczytu.
3. Duża klawiatura:
Wygodne klawisze, które można oznaczyć nazwami najpopularniejszych towarów- są to klawisze szybkiej sprzedaży. Im większa jest ich liczba, tym łatwiejsza sprzedaż na kasie.
4. Liczba oferowanych towarów lub usług:
Kasy wyposażone są w różne ilości kodów towarów PLU. W zależności od wielkości placówki oraz od różnorodności asortymentu wybieramy kasę, która umożliwia jednoznaczne zaprogramowanie nazw.
5. System raportów:
Ułatwia analizę obrotów i pracy personelu. W tym wyróżniają się kasy SHARP, które informują o tym, które towary najlepiej się sprzedają, w jakich godzinach jest największy ruch oraz który z kasjerów ma największe obroty.
6. System wymiany papieru “wrzuć i pracuj”:
Umożliwia szybką i komfortową wymianę rolki bez przestoju w sprzedaży.
7. Koszty eksploatacji:
Długie rolki w kasach stacjonarnych gwarantują niskie koszty eksploatacji. Koszty eksploatacji małych rolek w kasach przenośnych są wyższe.
8. Kopia elektroniczna:
Zmniejsza zużycie papieru nawet do 50%, co przy dużym ruchu daje znaczne oszczędności. Dodatkową zaletą jest wygoda i brak konieczności przechowywania rolek kopii paragonów. Przechowuje się tylko papierowe wydruki raportów.
9. Gwarancja:
Warto pomyśleć o kasach fiskalnych objętych gwarancją na pamięć fiskalną, co daje bezpieczeństwo i pewność najniższych kosztów eksploatacji.